Łuska gryki – zdrowotne właściwości

Łuska gryki zwyczajnej zawiera składniki mineralne (fosfor, potas, magnez, cynk miedź, mangan), witaminy z grupy B oraz aż 6 różnych flawonoidów.

Flawonoidy są związkami organicznymi o wielokierunkowym działaniu: przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, uszczelniającym na naczynia krwionośne, rozkurczowym, moczopędnym.

Taniny obecne w łusce działają jak naturalne konserwanty, bakterio- i grzybobójcze, dlatego produkty z gryki nie są dodatkowo wzbogacane w substancje zabezpieczające je przed zepsuciem.

Na rynku dostępne są mieszanki zawierające grykę do przygotowywania naparów, urozmaicone dodatkiem cynamonu lub żurawiny i tym samym zawierające większą dawkę witamin i minerałów.

Picie naparów z łuski gryczanej poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się.

Można zemleć i dodawać do potraw w codziennej diecie.