Analiza Pierwiastkowa Włosów

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest testem laboratoryjnym, analizą ilościową 12 podstawowych pierwiastków   organizmu człowieka8 biopierwiastków: wapń, cynk, magnez, żelazo, kobalt, selen, chrom, krzem oraz 4 pierwiastków toksycznych: ołów, rtęć, glin, kadm.

Jest to skrócona metoda oceny podstawowego stanu odżywienia człowieka.

Wykonuje ją na spektrometrach atomowych Labolatorium Pierwiastków Śladowych Biomol – Med Sp. z o.o. w Łodzi https://www.biomol.pl

Naukowcy dowiedli ponad wszelką wątpliwość, że zachodzi bliska zależność między poziomami pierwiastków we włosach i w narządach wewnętrznych. Włosy są zatem „dokumentacją stanu wewnętrznego organizmu”

Analiza włosów a analiza krwi.

We krwi również występują pierwiastki, które są transportowane do różnych komórek organizmu. Na podstawie analizy krwi nie można jednak stwierdzić jakie jest ich nagromadzenie w poszczególnych tkankach, gdzie są magazynowane.

Stężenie pierwiastków we krwi może zmieniać się wraz ze zmianami emocjonalnymi, w zależności od pory dnia, w której pobierana jest krew, bądź od posiłku spożytego przed jej pobraniem.

Takiej zmienności nie obserwujemy w analizie włosów.

Przykłady

30 – 40 dni po silnym oddziaływaniu ołowiu, jego podwyższony poziom w organizmie może być nie wykrywalny we krwi w wyniku usunięcia tego metalu przez organizm z krwiobiegu, jako działanie obronne i przemieszczenie go do wątroby, kości, zębów i włosów, skąd stopniowo uwalniany nadal jednak zatruwa ustrój
ubytek wapnia z organizmu może być bardzo zaawansowany, a groźna osteoporoza rozwija się bez żadnych dostrzegalnych zmian w poziomie wapnia we krwi objawy niedoboru żelaza mogą występować długo przed wykryciem jego niskiego poziomu we krwi

Zalety analizy pierwiastkowej włosów

Próbki włosów mogą być łatwo i bezboleśnie pobrane i wysłane do laboratorium bez specjalnych wymagań dotyczących przesyłek pocztowych
Zmiany długookresowe poziomów pierwiastków są łatwiej wykrywane we włosach niż we krwi
Stężenia większości pierwiastków we włosach są dużo wyższe niż we krwi i innych tkankach – przez co są łatwiej wykrywane
Włosy dostarczają informacji o substancjach przechodzących do nich z krwi, jak również z otaczającego środowiska zewnętrznego.

Włosy są wybrane przez Światową Organizację Zdrowia i Agencje Ochrony Środowiska do oceny wpływu metali ciężkich na organizm.

Dlaczego pierwiastki śladowe są takie ważne?

Pierwiastki śladowe są niezbędne dla niezliczonych przemian zachodzących w organizmie w każdej fazie życia. Pierwiastki śladowe są ważniejsze niż witaminy, gdyż nie mogą być wyprodukowane przez żyjący organizm. Organizm może wytworzyć wiele witamin, ale nie może wytworzyć potrzebnych pierwiastków śladowych oraz często pozbyć się ich nadmiarów.

Przyczyny zachwiania równowagi w organizmie:

Dieta –niewłaściwa dieta oparta na chwilowej modzie. Nadmierne spożycie wysokooczyszczonych i przetworzonych produktów, alkoholu i tłuszczów.
Stres – stres może spowodować usunięcie z organizmu wielu składników odżywczych, a jednocześnie obniżyć jego zdolność przyswajania.
Leki – przyjmowane leki ( na receptę lub bez) mogą uszczuplić zapasy pierwiastków w organizmie /lub podwyższać poziomy metali toksycznych.
Zanieczyszczenie – od wieku młodzieńczego po wiek dorosły przeciętna osoba jest nieustannie wystawiona na działanie różnorodnych źródeł metali toksycznych.
„Uzupełnienia” ( suplementy) pokarmowe – przyjmowanie niewłaściwego „uzupełnienia”, bądź jego nieodpowiedniej ilości może doprowadzić do nadmiarów i/lub niedoborów pierwiastków w organizmie, tym samym przyczyniając się do zachwiania równowagi.
Dziedziczność – skłonność do zaburzeń równowagi pierwiastków w organizmie, ich niedoborów i nadmiarów mogą być dziedziczone.

Czy wiesz, że ?

Nadmierne spożycie pierwiastków może obniżyć korzystne działanie witamin, np.:

Cynk może obniżyć korzystne działanie witaminy D
Wapń może obniżyć korzystne działanie witaminy A

Z drugiej strony nadmierne spożycie witamin może obniżyć korzystne działanie pierwiastków , np.:

* Nadmierne spożycie żelaza może przyczynić się do wystąpienia takich objawów jak: zapalenie stawów, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, napięciowy ból głowy z zawrotami
* Nadmiar miedzi w organizmie związany jest z czołowymi bólami głowy ( za oczami)
* Nadmierne spożycie samego wapnia może przyczynić się do osteoporozy, nadwagi i zmęczenia.

* Metale toksyczne mogą wywołać trudności w nauce u dzieci, osłabienie pamięci i koncentracji

Aby zamówić usługę badania składu mineralnego włosów należy wejść na stronę (link) https://www.biomol.pl/analiza-pierwiastkowa-wlosow  – wypełnić ankietę i wysłać ją wraz z włosami w ilości 1 łyżki stołowej czyli ok. 0,3 g .Włosy nie mogą być świeżo farbowane i po trwałej ondulacji, potrzebny jest odrost na ok. 1 cm, to jest 3, 4 tygodnie od farbowania.

Czas oczekiwania na wyniki trwa ok. 3 tygodni. 

Bardzo istotną sprawą oprócz wyników w postaci wykresów i wnikliwego opisu jest dołączona dieta zgodna z określonym typem metabolicznym, zachowująca odpowiednie do danego typu proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy .

Dieta oparta na typowaniu metabolizmu umożliwia kontrolowanie wagi przy wszystkich typach metabolizmu, reguluje ponadto poziom cukru we krwi, minimalizuje magazynowanie tłuszczu poprzez zrównoważenie stosunku insuliny do glukagonu, zwiększa masę mięśniową, podwyższa tempo metabolizmu, normalizuje masę ciała.

Jedz zgodnie ze swoim typem metabolicznym, a doświadczysz wielu pozytywnych zmian, które gwałtownie poprawią jakość twojego życia.

Niektóre korzystne następstwa pojawią się natychmiast, inne będą wymagały czasu.

Typowanie Metaboliczne jest metodą, która pozwala określić osobiste zapotrzebowanie na ilość, rodzaj pokarmu witamin i mikroelementów zgodny z indywidualnym metabolizmem danej osoby.