Sól Epsom ( sól gorzka) zastosowanie

Sól Epsom –  już od wieków stosowana była w wielu kulturach występujących na naszej planecie. Posiada ona bowiem wiele korzystnych właściwości i zastosowań zarówno w ogrodnictwie, jako środek czyszczący w gospodarstwach domowych, a także używana jest do detoksykacji organizmu. Znana jest również jako sól gorzka, angielska czy siarczan magnezu siedmiowodny CZDA. W celach zaawansowanej detoksykacji można dodawać ją do kąpieli, która posiada wiele niesamowitych właściwości zdrowotnych. Jestem ich wielką fanką i z czystym sumieniem polecam ich stosowanie!

Sól Epsom składa się z magnezu i siarki, które to mogą przyczynić się do poprawy zdrowia na wiele sposobów. Brak cennego magnezu, który pomaga regulować aktywność ponad 300 enzymów w organizmie, może przyczynić się bowiem do wzrostu ciśnienia krwi, nadaktywności, problemów z sercem oraz wielu innych dolegliwości zdrowotnych. Siarczan jest niezbędny w wielu procesach biologicznych, pomaga w wypłukiwaniu toksyn i tworzeniu białka w stawach, tkankach mózgu i białkach mucyny.

21 niesamowitych zastosowań soli gorzkiej Epsom

 

 1. Regulowanie poziomu cukru we krwi

Badania wykazują, że uzupełnienie niedoborów magnezu w organizmie (które wraz z jodem, wit. D3 i C stanowi w dzisiejszych czasach powszechne zjawisko) może przyczynić się do promocji zdrowego serca, poprawiając krążenie oraz obniżając ciśnienie krwi. Polepsza się wówczas również zdolność organizmu do wykorzystywania insuliny. Magnez jest także niezbędny dla utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia.

Siarczany nie należą do składników, które można pozyskać łatwo z pożywienia, ale są wchłaniane przez skórę. Stymulują trzustkę do produkcji enzymów trawiennych i wspomagają detoksykację organizmu. Sól Epsom wypłukuje z komórek toksyny i metale ciężkie, łagodząc bóle mięśni i pomagając organizmowi w eliminacji szkodliwych substancji.

 1. Detoksykacja

Sól Epsom pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu. Zawarty w niej magnez jest bowiem potrzebny do detoksykacji komórek. Pomaga również usunąć zanieczyszczenia środowiskowe, które mogą powodować złe samopoczucie. Przepis na relaksująco-detoksykującą kąpiel znajdziesz we wpisie Jak oczyścić organizm z toksyn – DIY kąpiel detoksykująca. Zdecydowanie polecam!

 1. Zasinienia skóry

Aby zmniejszyć pojawianie się zasinień skóry, użyj kompresu namoczonego w zimnej wodzie zmieszanej z solą Epsom. Wymieszaj 2 łyżki stołowe soli w filiżance wody i nałóż na skórę.

 1. Łagodzenie oparzeń słonecznych

Roztwór z solą Epsom działa niczym kojący okład na opaloną skórę. Posiada bowiem właściwości antyzapalne, łagodzące podrażnienia posłoneczne takie jak świąd i pieczenie. Może nawet pomóc wyrównać odcień skóry.

Aby złagodzić spieczenie skóry rąk i nóg wymieszaj 2 łyżki soli w 1 filiżance wody i umieść w butelce z atomizerem. Rozprowadź na wybranych obszarach ciała pozostawiając roztwór na skórze przez 10 minut, po czym weź kąpiel. Aby zauważyć poprawę, czynność tę wykonuj kilka razy w tygodniu.

Inną opcję stanowi napełnienie wanny letnią wodą z dodatkiem filiżanki soli Epsom. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby kryształy całkowicie się rozpuściły. Następnie dodajemy kilka kropli olejku eterycznego z lawendy i moczymy się w wodzie przez ok. 20 minut.

 1. Szkodniki

Jeśli trapi Cię obecność szkodników na trawniku i poszukujesz naturalnej ochrony sól Epsom może stanowić doskonałe rozwiązanie w tym zakresie. W powyższym celu spryskaj roztworem trawnik. Pomoże to opanować sytuację z owadami w całkowicie bezpieczny sposób, bez uszczerbku dla zieleni. By powstrzymać ślimaki posyp solą trawę.

 1. Nawóz

Posyp glebę wokół rośliny odrobiną soli, szczególnie w okresie rozkwitu, gdy zależy Ci na pięknych i trwałych efektach w postaci kwiatów. Szczególnymi fanami soli Epsom są róże, drzewa palmowe i pomidory!

 1. Szybki zabieg na siniaki

Użyj ciepłego kompresu z soli Epsom, w celu szybszego zaniku świeżo powstałego siniaka. Co prawda nie znikną one jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale nie będą aż tak duże ani bolesne. Najlepsze rezultaty osiąga się przy zastosowaniu roztworu składającego się z 2 łyżek stołowych soli na filiżankę wody.

 1. Peeling do ciała

Po kąpieli pocieraj skórę kolistymi ruchami, kryształkami siarczanu magnezu. Zabieg ten usunie martwe komórki skóry, pozostawiając ją miękką i delikatną.

 1. Uspokajający gryzak

Rozpuść 1/4 szklanki soli Epsom w filiżance ciepłej wody. Tak powstały roztwór schłodź w lodówce. Namocz w nim bawełnianą piłkę mającą służyć za gryzak łagodzący ból i świąd.

 1. Usuwanie odłamków

Według oficjalnych doniesień sól Epsom zwiększa ciśnienie osmotyczne na skórze, które wyciąga ciała obce na jej powierzchnię. W tym celu należy rozpuścić 1 filiżankę soli w wodzie i moczyć w tym roztworze problematyczne miejsce.

 1. Rośliny doniczkowe

Dodaj 1-2 łyżki soli na galon wody do podlewania roślin doniczkowych. Utrzymasz tym sposobem glebę w dobrym stanie, co odpowiednio przełoży się na odżywienie roślin.

 1. Uśmierzanie bólu mięśni

Mimo, że kąpiel z dodatkiem soli Epsom pomaga w detoksykacji ciała, tradycyjnie stosowana była w celu uśmierzania bólu i sztywności mięśni.

 1. Poprawa trawienia

Sól Epsom pomaga w eliminacji szkodliwych toksyn i odpadów pochodzących m.in. z układu pokarmowego. Działa również jako środek przeczyszczający, ułatwiający stolcowi przejście przez przewód pokarmowy. Stosuje się ją na zaparcia. W tym celu należy rozpuścić 1 lub 2 łyżeczki siarczanu magnezu w 1 szklance ciepłej wody i wypić ją na pusty żołądek. Czynność tę wykonujemy raz na dobę. Zanim jednak przystąpisz do wewnętrznego przyjmowania soli Epsom skonsultuj się z lekarzem, gdyż może ona powodować działania niepożądane, w tym podrażnienie żołądkowo-jelitowe, biegunkę, nudności i wymioty. Nie zażywaj jej również dłużej niż przez tydzień. Ponadto kąpiele w wodzie z jej dodatkiem pomagają zmniejszyć retencję wody i wzdęcia.

 1. Środek zaradczy przeciw przeziębieniu i grypie

Gdy czujesz, że łapiesz przeziębienie weź gorącą kąpiel z gorzką solą, która pomoże organizmowi łatwiej i szybciej zwalczyć infekcje.

 1. Lepsze zasypianie

Sól Epsom działa rozluźniająco oraz pomaga w lepszym zasypianiu. W związku z tym weź wieczorem, na godzinę przed snem, gorącą kąpiel z jej dodatkiem. Pomoże ona zwiększyć poziom magnezu w organizmie, który to jest najpotężniejszym minerałem relaksującym znanym człowiekowi. Jego deficyt prowadzi do zmęczenia, stresu, chorób serca i bólów stawów. Napełnij więc wannę gorącą wodą i wymieszaj ją z filiżanką soli Epsom oraz sody oczyszczonej i po prostu się zrelaksuj. A jako bonus przy okazji będziesz jeszcze oczyszczać organizm!

 1. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu stóp

Aby pozbyć się przykrego zapachu, bólu oraz ciężkości stóp mocz je w ciepłej wodzie z siarczanem magnezu przez ok. 15-20 minut. Czynność ta poprawi krążenie krwi, zmniejszy stan zapalny oraz zmiękczy skórę.

 1. Łagodzenie bólu stawów, siniaków i zwichnięć

W tym celu zanurz się w ciepłej kąpieli z dodatkiem 2 filiżanek soli angielskiej.

 1. Usuwa przypalone jedzenie z garnków i patelni

Aby łatwiej usunąć przypalone jedzenie wyczyść garnki i patelnie kilkoma łyżkami soli Epsom, z odrobiną mydła i gorącej wody.

 1. Uprawa kwiatów, owoców i warzyw

Niezależnie od tego czy hodujesz róże czy uprawiasz pomidory dodanie kilku łyżek soli pomoże utrzymać je w zdrowiu i zmaksymalizować plony.

 1. Usprawnia działanie układu nerwowego

Dzieje się tak za sprawą regulacji elektrolitów. Wapń jest głównym przewodnikiem natężenia elektrycznego w ciele, a magnez jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia we krwi.

 1. Sól Epsom dostarcza również siarczany

Siarczany trudno jest dostarczyć wraz z pożywieniem, lecz łatwo wchłaniają się przez skórę. Badania medyczne wykazują, że siarczany są potrzebne do powstawania tkanki mózgowej, białek stawowych i białek mucyny, które układają ścianki przewodu pokarmowego.  Siarczany pobudzają trzustkę do wytwarzania enzymów trawiennych i pomagają w detoksykacji organizmu z pozostałości leków i zanieczyszczeń środowiskowych.

Źródła: 1, 2