Dieta wg dr BUDWIG przy cukrzycy typu II ( insulinoniezależnej)

Dieta wg dr BUDWIG przy cukrzycy typu II ( insulinoniezależnej)

Ważne jest regularne spożywanie posiłków – 5 do 8 razy dziennie, w małych porcjach co pobudza wytwarzanie insuliny. Najczęstszą przyczyną choroby jest stosowanie wysoko tłuszczowej diety obfitującej równocześnie w cukier i mąkę.
Dlatego tez przejście na dietę z małą zawartością tłuszczu opartą na węglowodanach złożonych przynosi poprawę stanu zdrowia.
Ważną jest ilość i jakość węglowodanów w diecie. Należy wykluczyć pszenicę ( pieczywo pszenne, makarony, kopytka i inne), gdyż zawarty w nie gluten niekorzystnie wpływa na gospodarkę cukrową w organizmie. Zamiast tego używać maki z płaskurki, samopszy , żyta, krzycy.
Należy pamiętać o spożywaniu olejów rybich i roślinnych, ponieważ chronią one przed powikłaniami cukrzycy.
Diabetykom bardziej zalecane są oleje rybie niż roślinne, gdyż często występuje u nich enzymatyczna niewydolność przekształcania roślinnego kwasu omega 3 ( ALA) do jego innych form – EPA i DHA. Oleje rybie zawierają kwasy omega 3 właśnie w formie EPA i DHA.

Odpowiednia dieta ma na ceku wzmocnienie trzustki, uregulowanie poziomu cukru we krwi. Obowiązkowe jest wykonywanie codziennie ćwiczeń fizycznych!

Zalecane produkty:
• Zboża nierafinowane: dziki ryż, brązowy, basmati, kasza jaglana, gryczana, płatki owsiane, amarantus. Zawierają pierwiastki takie jak chrom, cynk, mangan, które kontrolują poziom cukru we krwi.
• Chleb żytni razowy na zakwasie czerstwy, bułki grahamki, chleb orkiszowy
• Rośliny strączkowe: soczewica, fasola, fasola mung, groszek zielony
• Oleje rybie ( tran) i roślinne, olej lniany budwigowy
• Warzywa 600 g dziennie, głównie zielone oraz fasolkę szparagową, marchew, rzodkiew, rzepę, szparagi, szpinak, natkę pietruszki, dynię
• Owoce 150 g dziennie: gruszka, śliwka, cytryna, grejpfrut, jagody, owoce kwaśne lub lekko kwaśne ( obniżają poziom cukru), szczególnie cytryny i grejpfruty. Grejpfruty bardzo szybko obniżają poziom cukru we krwi, należy więc uważać aby nie przedawkować insuliny.
• Jaja ekologiczne kurze i przepiórcze
• Ryby: dorsz, mintaj, pstrąg, jesiotr, sola, kergulena, miętus
• Chude mięso: piersi drobiowe indyk, królik, jagnięcina w ograniczonych ilościach. Uwaga: należy pamiętać, że większe spożycie białka powoduje wzrost zapotrzebowania na cukier.
• W małych ilościach ( do 2 łyżek dziennie) siemię lniane, orzechy i nasiona ekologiczne, najlepiej kupować niełuskane. Jeżeli łuskane to przechowywać w ciemnych słoikach.
• Do słodzenia: korzeń lukrecji w formie wywaru lub proszku, sproszkowane liście stewii dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.
Zalecane płyny:
• Herbata rooibos, zielona, czerwona, biała
• Woda nisko zmineralizowana
• Świeżo wyciskane soki warzywne
• Dopuszczalne są w ograniczonych ilościach podpiwki i wina własnej roboty ( niesiarkowane)

Wykluczyć z diety:
• Sztuczne dodatki do żywności tj. konserwanty, aspartam, barwniki, glutaminian sodu
• Żywność przetworzona, przyrządzoną w kuchence mikrofalowej, Fast – food, garmażeryjną, instant
• Cukier, słodycze, dżemy, słodzone soki sklepowe
• Kukurydzę, kaszę jęczmienną oraz produkty pszenne – chleb i inne produkty takie jak ciasta, pierogi, kopytka, makarony. Pszenica zawiera gluten, który powoduje alergię, zaburza metabolizm, powoduje insulino oporność.
• Potrawy smażone
• Tłuszcze uwodornione ( margaryny i tłuszcze w wyrobach ciastkarskich)
• Wędliny, konserwy mięsne i rybne
• Tłuste czerwone mięso ( wieprzowina i wołowina)
• Z produktów mlecznych: mleko, ser żółty, lody, czekoladę, mleko niekwaszone, produkty zawierające mleko w proszku ( słodycze, desery mleczne)
• Solone ogórki i pomidory
• Owoce cytrusowe z wyjątkiem cytryn i grejpfrutów z białym miąższem znajdującym się pod skórką
• Używki, piwo, wino siarkowane
• Kawę z kofeiną i bez kofeiny
• Herbatę czarną ( zawarta w niej teina nagromadzona w organizmie utrudnia wchłanianie żelaza i wytrąca się w postaci kryształów kwasu moczowego, a z nich powstają kamienie nerkowe)
• Pokarmy bardzo słodkie, słone, pikantne, słodziki ( zaburzają metabolizm w organizmie)

Jakie naturalne środki pomagają diabetykom?

Nasze prababki wiedziały, że herbata z suszonych łupin fasoli pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi, dzięki wysokiej zawartości chromu w tej herbacie.

Chrom pomaga w transporcie glukozy z krwi do komórek i obniża zawartość kwasu tłuszczowego we krwi. Przemysłowo przetworzona żywność prawie nie zawiera chromu.

Kolejnym obfitym źródłem chromu są drożdże piwne. Oprócz chromu zawierają gotowy czynnik tolerancji glukozy – glutation – posiadający właściwości podobne do insuliny i z tego powodu określany jest jako „roślinna insulina”. Zalecana dzienna dawka drożdży piwnych wynosi 20 gramów.
Kolejną pomocą dla diabetyków jest inulina wytworzona z topinamburu. Ta podobna do ziemniaka bulwa zawiera 25% inuliny i tylko 3% cukru gronowego.

Topinambur można uprawiać w ogrodzie, jest rośliną z powodzeniem zastępującą ziemniaki. Bulwy można wykopywać całą zimę, ponieważ nie marznie. W aptece można dostać tabletki z topinamburu.
Jemioła i łuski gryki regenerują trzustkę. Zemleć i dodawać do potraw.

Kolejną roślina pomocną przy cukrzycy jest guma guar, pozyskiwana z nasion indyjskiej rośliny o nazwie Cyamopsis tetragonoloba, która spowalnia pochłanianie cukru przez ścianę jelita.
Guar posiada niesamowite możliwości wiązania wody: jeden jej gram może zaabsorbować 25 gramów wody. ( otręby pszenne pochłaniają 3 gramy wody.

Guma guar zapobiega wilczemu głodowi i wahaniom cukru we krwi.
Wystarczy spożywać 10-15 g gumy guar ( 2,3 łyżeczki czubate) rozdzielone na trzy posiłki i oczywiście dużo pić ( 30, 40 ml na 1 kg wagi w ciągu doby) Jest dostępna w aptekach.
Zalecane rośliny diabetykom to: chrzan, cebula, czosnek, rzeżucha, ze względu na działanie lecznicze trzustki.

A przyprawy to:
Cynamon, czosnek, goździki, kurkuma i liście laurowe obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Najsilniej działa cynamon.

Nawet szczypta tej przyprawy dodana do deseru ma korzystne działanie, a przy okazji każda z tych przypraw zapobiega namnażaniu się w jelicie i organizmie pasożytów i wspomaga walkę z nimi.

Nieocenione są również zdrowotne zalety stewii.

Stewia to idealny słodzik dla diabetyków

Stewia jest podawana przez rdzennych mieszkańców Paragwaju, Urugwaju i Argentyny jako środek tonizujący, aby pozostać w stanie czuwania, ożywić trawienie, unormować ciśnienie krwi oraz zwalczyć zmęczenie. Stewia jest podawana przy zaparciach i biegunkach, nadwadze, nadkwasocie, grzybicy i zbyt wysokiemu stężeniu kwasu moczowego we krwi. Indianie Guarani używają stewii także zewnętrznie, aby opóźnić starzenie skóry i włosów i utrzymać je w zdrowiu.

Stewia wzmacnia wątrobę, trzustkę oraz kręgosłup ( mangan zwarty w stewii sprzyja tworzeniu się chrząstki) Mocny napar z liści stewii stosuje się jako lek na obniżenie zbyt wysokiego cukru we krwi.
Dla cukrzyków : wypijać przed jedzeniem kubek herbaty ze stewii. W podróży aplikować sobie krople pod język 5 – 10 kropli bezalkoholowego ekstraktu. Stabilizuje cukier we krwi. Dobrze ten ekstrakt mieć w torebce i słodzić np. kawę w kawiarni. Cukier stabilizuje się 3 – 6 miesięcy.

Herbaty z stewii.

Cukier „zakwasza” wprowadza nas w stan acydozy, przekwaszenia, co oddziaływuje na naszą sferę psychiczną: łatwo reagujemy „kwaśnym” humorem tzn zdenerwowaniem i szybko zaczynamy odczuwać przeciążenie i zdeprymowanie.
Przepisy na napary ze stewii:
Napar z lici, pędów i kwiatów lub gotowanie liści stewii w wodzie do powstania syropowatej cieczy, która jest dodawana do napojów jako słodzik.:)

Skondensowany w liściach stewiozyd jest przez nasz zmysł odbierany jako 250 – 300 razy słodszy od cukru. Na 1 litr gotowej herbaty wystarczy łyżeczka pokruszonych liści stewii. Można liście zemleć w młynku do kawy. Słodkim syropem słodzimy napoje, kompoty, kremy, lody i inne desery.

Jeżeli herbatę ze stewii połączymy z herbatą Mate i Lapacho to tracimy ochotę na słodycze. Jeżeli jednak taką ochotę posiadamy to zaleca się żucie liści stewii i popijanie wodą lub herbatą ze stewii.
Pożywienie powinno być pełnowartościowe zawierające dużo błonnika. Oprócz dużej ilości warzyw i owoców i stewii zaleca się szczególnie glony chlorella, spirulinę, algi alfa alfa, sok z trawy jęczmiennej. Większość owoców i warzyw należy spożywać w postaci surowej, gdyż surowe wolniej przenika do krwi, ze względu na bogactwo enzymów ( odciążenie trzustki).

Stewia działa również na płaszczyźnie psychicznej. Jej pozytywna energia ma spektrum tęczy, jest ratunkiem dla ciała i ducha – można ja nawet nazwać rośliną XXI wieku. (…) „Rozjaśnia nam ponownie umysły, które zaciemnione zostały przez cukier i inne trujące produkty żywnościowe.

Stewia oczyszcza nasze ciała i dusze, wspiera nas w drodze do uzdrowienia i ponownie zbliża nas do natury (…) to jak przebudzenie z koszmaru!”

Stewia działa antybakteryjnie i jest stosowana przeciw próchnicy, jako środek przeciw krwawiącym dziąsłom, zapaleniu dziąseł. Hamuje powstawanie osady nazębnego i dzięki temu zapobiega próchnicy. A to dzięki zawartości chlorofilu i witaminy C.

Stewia jako kosmetyk i pomoc w problemach ze skórą.

Maseczka:
Wyciąg ze stewii bezalkoholowy połączyć z glinką lecznicza i z dodatkiem wody, zmieszać na papkę i nałożyć na skórę. Żyć po 20 minutach letnią wodą. Im grubsza warstwa tym więcej toksyn wyciągnie glinka.
Przy trądziku domieszać szczyptę ekstraktu ze stewii do kremu. Maseczki i kremy można ok. tygodnia przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce.

Inne przepisy na maseczki:

Do skóry suchej:
Twarożek, olej lniany nieoczyszczony lub oliwa z oliwek, żółtko ekologicznego jajka i kilka kropel ekstraktu ze stewii lub zmielonej stewii.

Do skóry tłustej:
Chudy twaróg zmieszaj ze świeżo wyciśnięty sokiem z ogórków i kilkoma kroplami ekstraktu ze stewii lub zielonym proszkiem ze stewii.

Do skóry z wypryskami:
Zmieszaj twaróg ze świeżo wyciśniętym sokiem z ananasa lub papai i kilkoma kroplami ekstraktu ze stewii oraz z zielona glinką leczniczą ( do kupienia w aptece).

Przeciw zmarszczkom:
Tłusty twaróg zmieszaj ze świeżo wyciśniętym sokiem z ananasa, mango lub papai oraz kilkoma kroplami wodnego roztworu ekstraktu ze stewii lub zielonego proszku.
Stewia napina skórę, czyni ja miękką i wygładza zmarszczki. W przypadku zmarszczek zaleca się także regularne stosowanie ekstraktów wodnych na bazie stewii jako wody i mleczka do mycia twarzy. Zwilż ekstraktem wacik i przetrzyj twarz. Przy regularnym stosowaniu skóra stanie się bardziej miękka. Przy skórze tłustej stosować ekstrakt alkoholowy.
Przy zmęczonych oczach lub zmarszczkach w okolicy oczu zwilżyć torebki ze stewii, położyć na oczy i pozostawić na 10 – 20 minut.
Można stewię zawinąć w gazę jeżeli nie ma herbaty.

Znikają także plamki ze słońca, piegi, plamy starcze i inne braki jeżeli będą często przemywane stewią.

Stewia jest z powodzeniem stosowana jako środek gojący rany, także w przypadku opryszczki, egzemy, łuszczycy i dermatitis ( zapalenie skóry). Miejsca zaatakowane przemywa się bezalkoholowym ekstraktem ze stewii i pozwala na jego wchłonięcie.

Kto ma nadwagę powinien szanować swoje stawy i wybrać odpowiednia formę ruchu. Najlepiej zacząć od wal kingu, nornic wal kingu, jazdy na rowerze lub pływania, potem dopiero biegać, gdy osiągnie normalną wagę.

Wspaniałym sposobem na pobudzenie metabolizmu, aby spalał więcej kalorii, jest ćwiczenie dwa razy dziennie „pięciu rytuałów tybetańskich” ( zobacz w Internecie)
Przesuwanie głowy do przodu i do tyłu stymuluje tarczyce, która steruje naszym metabolizmem. Zaczynamy od trzech powtórzeń i co tydzień zwiększamy liczbę o 3, aby dojść do 21, dwa razy dziennie.

Jeśli ktoś „zajada zmartwienia” i je więcej niż potrzeba w sytuacjach stresowych, w przypadku problemów uczuciowych lub zawodowych, powinien zrobić coś, żeby wzmocnić poczucie własnej wartości i ustabilizować się emocjonalnie. Bardzo skuteczne są techniki medytacyjne, reiki, prastara metoda na osiągnięcie głębokiego odprężenia, pozbycia się stresu, większego optymizmu i zdrowej miłości do samego siebie.