Wątroba – oczyszczanie

Wątroba to „laboratorium chemiczne”. od którego pracy zależy stan serca, układu krwionośnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i naszej psychiki.

Prawie każdy człowiek cierpiący na przewlekłą chorobę, również m.in. alergię ma w wątrobie nadmierne ilości kamieni żółciowych. Kamienie te stale blokują przewody żółciowe, a to obciąża znacznie cały organizm.

U większości osób, które przyzwyczaiły się do spożywania mieszanych produktów węglowodanowo-białkowych, wątroba jest wypełniona kamieniami, korkami cholesterolu, bilirubiny, kawałkami grzybów, obumarłymi rozłożonymi ciałami pasożytów, nieorganicznymi solami mineralnymi, metalami ciężkimi oraz toksynami.

Najlepszy okres na oczyszczanie wątroby

Najlepszym okresem na oczyszczanie wątroby jest WIOSNA. Najkorzystniej, główną czyli ostatnią część oczyszczania przeprowadzać w dni pomiędzy pełnią Księżyca a jego nowiem. Nie należy przeprowadzać głównej części oczyszczania wątroby w trakcie pełni. W tym dniu ciało ma skłonność do przechowywania większych ilości wody w mózgu i tkankach niż w inne dni.

Ile razy należy oczyszczać wątrobę?

Oczyszczanie wątroby najlepiej jest przeprowadzać w regularnych odstępach czasu raz na miesiąc w dni pomiędzy pełnią Księżyca a jego nowiem. Należy pamiętać, że gdy raz zacznie się oczyszczać wątrobę, powinno się kontynuować oczyszczanie dopóki przez dwa kolejne płukania nie wydali się żadnych kamieni. Niekiedy należy w tym celu przeprowadzić serię 8-12 zabiegów oczyszczających.

Pozostawienie wątroby do połowy wolnej od kamieni przez dłuższy okres czasu (trzy miesiące i dłużej) może spowodować większy dyskomfort niż nie czyszczenie jej wcale. Poza tym w przerwach pomiędzy kolejnymi płukaniami kamienie z głębi wątroby przemieszczają się do przodu do głównych kanałów żółciowych.
Gdy zostaną usunięte wszystkie kamienie z wątroby należy profilaktycznie raz, dwa razy na rok oczyszczać wątrobę.

Najlepszym czasem na płukanie jest okres około 10 dni przed lub 10 dni po zmianie pór roku.
Kiedy dochodzi do zmiany pory roku, organizm przechodzi również duże zmiany fizjologiczne i jest bardziej podatny na uwolnienie nagromadzonych substancji toksycznych oraz produktów ubocznych, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę.

Kamienie żółciowe to główna przyczyna chorób. Osłabiają one funkcjonowanie jednego z bardziej złożonych, aktywnych i decydujących organów, jakim jest wątroba.

Ważne:

Zawsze oczyszczanie wątroby poprzedzamy oczyszczaniem jelita grubego, wybierz sobie kurację ziołowa – szukaj w artykułach wcześniejszych.

Co 3-4 oczyszczania wątroby należy zrobić oczyszczanie nerek (opis w artykule wcześniejszym).

Cały sekret i efektywność oczyszczania wątroby polega na uprzednim przygotowaniu i „zmiękczeniu” organizmu. W kilka dni poprzedzających czyszczenie wątroby zalecane są rozgrzewające prysznice, kąpiele lub sauna. W trakcie czyszczenia należy rozluźnić się i być spokojnym.

Nigdy nie czyścimy wątroby jeśli cierpimy na ostrą chorobę – nawet jeśli to tylko zwykłe przeziębienie!
Jeśli jednak chorujemy na coś przewlekłego, oczyszczenie wątroby może się okazać najlepszą rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić.

Już w przeddzień samego oczyszczania wątroby (dzień 5) nie zażywamy żadnych leków, witamin czy suplementów, chyba że są one absolutnie potrzebne.

Plan oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego:

• przygotowanie wstępne – 5 dni i 6 dzień do godzin południowych diety lekkostrawnej i picia soku jabłkowego,
• oczyszczanie właściwe – 6 dzień wieczór i 7 dzień.

Do wykonania oczyszczania wątroby potrzebne nam będzie:

• 6 litrów soku jabłkowego przygotowanego samodzielnie lub 100% naturalnego pasteryzowanego,
• sól gorzka „EPSOM” (siarczan magnezu) około 70 gram rozpuszczona w 0,7 l filtrowanej wody,
• 175 ml soku z grejpfruta (najlepiej różowego) lub sok z cytryny połączony z pomarańczą – 3/4 szklanki,
• 125 ml oliwy z oliwek, z pierwszego tłoczenia – 1/2 szklanki.

Wykonanie oczyszczania wątroby poprzedza 6 dniowa dieta
Każdego dnia, przez 6 kolejnych dni wypijamy po minimum jednym litrze soku jabłkowego.
Kwas jabłkowy zmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że swobodnie i gładko przechodzą przez przewody żółciowe.

Sok jabłkowy wykazuje silne działanie oczyszczające. Sok pijemy w ciągu dnia powoli, pomiędzy posiłkami (unikamy jego picia tuż przed i w czasie 2 godzin po posiłku, a także wieczorem). Po wypiciu soku płuczemy usta wodą z sodą oczyszczoną.

W trakcie tych 6 dni, należy wyeliminować z diety produkty pochodzenia zwierzęcego i ciężkostrawne takie jak (mięso, nabiał, groch, fasola, produkty smażone i pieczone) oraz przejadanie się. Najbardziej wskazaną dietą jest jadłospis zawierający produkty roślinne i kasze.

Wszystkie produkty lub napoje powinny być ciepłe lub przynajmniej w temperaturze pokojowej. Podczas oczyszczania wątroby należy być spokojnym i rozluźnionym (wątroba nie lubi stresu).

W 6 dniu przygotowania następuje część właściwa

• Śniadanie – należy zacząć od soku jabłkowego, po ½ godzinie zjeść lekkie śniadanie. Tego dnia zakazane są definitywnie (mięso, nabiał, potrawy smażone i zimne, oleje i masła, cukier i słodziki, produkty zimne). Śniadanie powinno być beztłuszczowe. Poleca się natomiast sycące płatki owsiane, kasze z owocami itp.
• Obiad – również lekki (należy zjeść do godziny 13:30) – na przykład gotowane na parze lub wodzie warzywa, owoce (jabłka), warzywa na parze z ryżem, najlepiej basmati itp.
• Po godzinie 14:00 – nie wolno nam niczego jeść, można jedynie pić wodę. Możemy pić wodę kiedykolwiek jesteśmy spragnieni, za wyjątkiem 20 min przed i po wypiciu soli gorzkiej i do dwóch godzin po i godziny przed zażyciem mikstury oliwy i soku.
• Godzina 18:00 – wypijamy pierwszą szklankę (ok. 0,2 l) roztworu soli gorzkiej. Można popić ją kilkoma łykami wody, by zneutralizować gorzki smak.
• Godzina 20:00 – wypijamy drugą szklankę roztworu soli gorzkiej. Rozścielamy łóżko, ubieramy piżamę, załatwiamy toaletę.
• Godzina 21:00 – jeśli do tej godziny nie wypróżniliśmy się w ciągu ostatnich 24 godzin to powinniśmy zastosować lewatywę wodną.
• Godzina 21:45 – Przygotowujemy 125 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, oraz 200 ml soku z grejpfruta lub soku z cytryny połączony z pomarańczą, oddzielamy mętne strzępki grapefruita od soku (możemy użyć do tego sitka). Sok z oliwą mieszamy w zamkniętym słoju, intensywnie potrząsając. Teraz, jeśli potrzebujemy idziemy do ubikacji. Możemy spóźnić się z wypiciem przygotowanej oliwy z grejpfrutem do 10 minut. Pamiętajmy o przygotowaniu w łóżku gorącego termofora, którym niedługo będziemy ogrzewali wątrobę!
• Godzina 22:00 – Stajemy przy łóżku (nie siadamy) i wypijamy mieszankę. Jeśli to możliwe, robimy to jednym haustem. Niektórzy wolą pić miksturę przez dużą słomkę. Najlepiej przy obu sposobach sprawdza się zamykanie nozdrzy. Wypijamy wszystko na stojąco w ciągu max 5 minut (15 minut w przypadku osób w bardzo podeszłym wieku lub bardzo osłabionych). Gdy jest to konieczne między łykami możemy spożyć odrobinę miodu.
• Natychmiast po wypiciu mikstury kładziemy się do łóżka na plecach z głową ułożoną wysoko na poduszce. W łóżku od razu kładziemy na swojej wątrobie gorący termofor. Należy leżeć tak w całkowitym spokoju przez co najmniej 20 min. W tym czasie możesz poczuć coś jakby sznur kamieni wędrujących wzdłuż jelit. Nie będziesz odczuwał bólu, ponieważ sól Epsom otwiera zastawkę kanału żółciowego, a oliwa powoduje że kamienie łatwo prześlizgują się w stronę „wyjścia”. Po 20 min. bezruchu zaśnij jak najszybciej już w dowolnej pozycji wciąż ogrzewając wątrobę.
Następny – 7 dzień oczyszczania
• Godzina 6:00 – 6:30 rano – wypijamy trzecią szklankę roztworu soli gorzkiej. Nie pij roztworu soli gorzkiej przed 6:00 rano. Po wypiciu możesz się jeszcze położyć, ale ruch jest dozwolony.
• Godzina 8:00 – 8:30 – wypijamy czwartą (ostatnią) szklankę roztworu soli gorzkiej. Można się położyć.
• Godzina 10:00 – 10:30 – można wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy. Po pół godzinie możemy zjeść mały owoc.
Godzinę później możemy zacząć jeść rzeczy lekkostrawne. Do wieczora i w trakcie następnych 2-3 dni należy kontynuować jedzenie lekkich posiłków.

Siódmego dnia oczyszczania wątroby, rano i po południu będziemy bardzo często korzystali z toalety. W tym, co z nas wyjdzie będą się najprawdopodobniej znajdowały kamienie żółciowe różnej wielkości od maleńkich poprzez wielkości groszku, aż do kilku centymetrów, w kolorach zielony/żółty/brązowy.

Najmłodsze przybierają jasny kolor, starsze – ciemniejszy. Kamienie jasnobrązowe i białe są to kamienie uwapnione, które wcześniej znajdowały się w woreczku żółciowym. Niekiedy znajduje się w ubikacji drobnica, koreczki, tzw. sieczka, to kamienie, które przybrały kształt przewodów żółciowych.
Wszystkie kamienie, dzięki działaniu soku jabłkowego, są miękkie. Jeśli chcemy zobaczyć ile „skarbów” z nas wyszło, użyjmy sitka

W drugim lub trzecim dniu po oczyszczeniu wątroby zalecane jest zrobienie lewatywy. Służy to oczyszczeniu wszystkich ewentualnie pozostałych w jelitach kamieni!

Należy je wydalić, bo mogą one powodować podrażnienia, bóle głowy, dolegliwości brzuszne itd.
W trakcie czyszczenia można poczuć jak wątroba wibruje i „oddycha” zwłaszcza w czasie pierwszych czyszczeń i jest to zupełnie normalne.

Po całkowitym oczyszczeniu wątroby odczuwa się niezwykłą lekkość i odrodzenie całego organizmu, poznajemy co to jest prawdziwe zdrowie.