Zastosowanie bodziszka cuchnącego

Zastosowanie bodziszka cuchnącego

Liście bodziszka cuchnącego zbiera się latem, suszy i robi się z nich napary i wyciągi, które można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Nie warto jednak samodzielnie zbierać roślin, które nawet w lasach mogą być zanieczyszczone. We wszystkich sklepach zielarskich można kupić suszone ziele bodziszka cuchnącego. Jego cena nie jest wygórowana – to najczęściej kilka lub kilkanaście złotych za torebkę.

Napar z bodziszka łatwo się przygotowuje. 1 łyżkę stołową pokruszonego ziela zalewa się szklanką wrzątku i parzy przez kilkanaście minut.

Świeże listki (2 łyżki) powinno się gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Taki eliksir można pić w czasie leczenia pomocniczego chorób układu moczowego, lecz także doraźnie przy problemach z wyrpóżnianiem i biegunkach.

Należy stosować około 2 filiżanek dziennie, to przy okazji oczyści układ pokarmowy i złagodzi wszystkie bóle i dolegliwości żołądka. Bodziszek w takim wydaniu stosuje się pomocniczo w czasie leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Tak uzyskany napar z bodziszka cuchnącego po przestudzeniu świetnie sprawdza się do płukania jamy ustnej i gardła.

Zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk, można stosować go po zabiegach stomatologicznych, łagodząco na rany po usuwaniu zębów. Leczy zapalenia dziąseł i afty, łagodzi ból gardła w czasie anginy. Płukanie można przeprowadzać kilka razy dziennie.

Napar nadaje się także do robienia okładów. Przemywa się nim cerę trądzikową, nasączone wacikikładzie się na rankach i wypryskach. Bodziszek cuchnący może także przynieść ulgę w bólach stawów – wtedy stosuje się ciepłe okłady.

Bodziszek cuchnący na bielactwo i nie tylko

Właściwości lecznicze bodziszka skupiają się wokół problemów skórnych. Dawniej przyjmowano, że roślina działa na bielactwo, ma hamować pojawianie się nowych plam i wyrównywać koloryt starych.

Jednak to, czy bodziszek cuchnący na bielactwo naprawdę się sprawdza jest dyskusyjne, a opinie lekarzy i zielarzy są podzielone. Chociaż wpływ bodziszka na bielactwo jest sporny, nie ulega wątpliwości, że działa na inne problemy skórne.

Łagodzi skaleczenia, zmniejsza krwawienie i usuwa ropnie.

Świetnie sprawdza się w przypadku świądu, pieczenia, zmian skórnych, a ponieważ ma silne działanie antyseptyczne, może być wykorzystywany także do leczenia trądziku i odkażania ropiejących ran.

Odkaża gardło przy anginie, stosuje się go do łagodzenia stanów zapalnych w jamie ustnej.

Wspiera naczynia krwionośne, dlatego bodziszek przed wiekami był kładziony na krwawiące rany – hamował krwawienie.

Podawano go także kobietom z zaburzeniami miesiączkowania.