Wrotycz – zakazane zioło !

Wrotycz – zakazane zioło !

 

Grzybice, grypa, opryszczka i inne wirusy, wyczerpanie nerwowe, pasożyty, skurcze, zaburzenia sercowe, bolesne miesiączki, zapalenia dróg moczowych, osłabienie, gorączka, lęki i bezsenność, do tego kleszcze, wszy, uff …i jeszcze trochę tego by się znalazło – który lekarz znalazłby NA TO JEDEN LEK???  I to dostępny właściwie wszędzie, za darmo lub prawie za darmo!

Choć „lek” to może za dużo powiedziane, bo leki przecież tylko w aptece a MOWA TU O WROTYCZU!
Są ludzie, zazwyczaj botanicy ceniący bioróżnorodność i ogrodnicy – oni wrotyczu nie lubią, bo to agresywny chwast silny tak, że z łatwością wypiera inne gatunki, by przeżyć.
A niektórzy, osoby zazwyczaj ufające krzykliwym nagłówkom, nie zagłębiające się w temat, które wrotyczu się po prostu boją,bo przecież… trujący!
Są też ludzie, zazwyczaj zapaleni zielarze, którzy wrotycz kochają – za tę siłę, za te substancje, które niesie – kochają go, bo jest po prostu NIEZAWODNY!!!

Wrotycz sam pcha nam się w ręce i to właśnie TERAZ  pod koniec wakacji! Porasta opuszczone trawniki nawet w dużych miastach, łąki, skraje zapomnianych ścieżek, ugory, budowy – jest tzw. rośliną ruderalną i właśnie TERAZ jest najlepszy czas na jego zbiór!

Więc: marsz go zbierać, bo warto!
To super skuteczna broń na wirusy, pasożyty, bakterie i grzyby! Wielkie wsparcie w procesach trawienia – działa rozkurczowo, wspomaga wydzielanie soków trawiennych – żołądkowego, trzustkowego oraz śliny.

Działa również silnie napotnie, przez co rewelacyjnie radzi sobie z przeziębieniami i grypą – wg dr Henryka Różańskiego duże dawki Wit C oraz popijanie naparu z wrotyczu działają wręcz „cuda” w początkach grypy – nikomu tego nie życzę, ale warto ten prosty sposób na wszelki wypadek zapamiętać!
Warto też zerwać kilka takich wrotyczowych pachnących latem bukietów, ususzyć szybko w ciepłym miejscu (można nawet w piekarniku o temp 40 stopni), z rozdrobnionego ziela robić napar (1 łyżka na 1 szkl. wrzątku, odstawić na 20 min) i popijać, gdy trzeba, albo zrobić naleweczkę – jak czytamy u dr Różańskiego

Nalewka wrotyczowa – Tinctura Tanaceti:

 1 szkl. ziela lub kwiatów zalać 500 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po 2 łyżeczki lub stosować zewnętrznie do przemywań i pędzlowań: opryszczek, pryszczy, ropni, liszajów, liszajców, wyprysków, oparzeń, owrzodzeń …„

Do tego wszystkiego, ten charakterystyczny wrotyczowy zapach – dość średnio oceniany jest przez komary, kleszcze, mrówki, mole i spółkę – czasem wystarczy natrzeć ciało lub odzież, żeby ta sprytna szajka wybierała sobie inne cele.

Ostatnio trwają przepychanki, sama już nie wiem na jakim etapie są przepychający się – czy wrotycz to nadal cudowne zioło, czy też, jak wiele innych uznanych przez wieki ziół – według nowoczesnych przepisów to nagle trucizna.
Wrotycz zawiera tujon, który ma strukturę zbliżoną do kanabinoli zawartych w konopiach, jednak dawki wodnych i alkoholowych wyciągów wrotyczowych stosowane w ziołolecznictwie nie mają narkotycznego wpływu.

Dr Różański nie zaobserwował żadnych objawów zatrucia przy przyjmowaniu dawki 200 – 220 ml naparu i odwaru 4 razy dziennie (3 łyżki ziela na 2 szkl. wrzącej wody).

***

Napar z wrotyczu w przypadku grypy i przeziębienia.

 Jeżeli wrotycz zastosuje się szybko to wyleczenie nastąpi po 3-4 dniach kuracji.

Wprost rewelacyjne efekty można osiągnąć przy pomocy następującej mieszanki ziołowej:

Składniki:

Kwiat lub liść wrotyczu – 2 łyżki
Nasienie wiesiołka – 1 łyżka
Ziele majeranku – 1 łyżka
Liść mięty – 1 łyżka
Ziele tymianku – 1 łyżka
Liść pokrzywy – 1 łyżka
Liść konwalii – 1 łyżka
Ziele nawłoci – 1 łyżka
Liść babki – 1 łyżka
Ziele mniszka – 1 łyżka
Przygotowanie: Wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 1 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić.
Stosowanie: Pić 4 razy dz. po 200 ml; dzieci – 100 ml.

Powyższa mieszanka obniża skutecznie gorączkę, leczy grypę, przeziębienia, likwiduje bezsenność, wewnętrzny niepokój, zaburzenia sercowe, wyczerpanie nerwowe; łagodzi kaszel; wzmacnia siły obronne organizmu, reguluje metabolizm i wypróżnienia, odtruwa organizm.

Wyciągi z wrotyczu są silne i pewne w działaniu. Wrotycz zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, silnie odkażających (przeciw roztoczowych, przeciwrobacznych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych), przeciwalergicznych (przeciw wysiękowych, przeciwhistaminowych), przeciwbólowych (inhibitory syntetazy prostaglandyn), uspokajających, przeciwdepresyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, żółciotwórczych, regulujących przemianę materii, odtruwających.

Specjaliści fito chemicy weryfikując skład chemiczny Tanacetum szybko dochodzą do wniosku, że sporo składników wrotyczu jest stosowanych w lecznictwie w formie nowoczesnych preparatów, przy czyn wiele z nich jest uzyskiwanych z egzotycznych roślin, przez co leki te są bardzo drogie.

Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów.

Regulują miesiączkowanie. Zwiększają ukrwienie narzadów płciowych i nasilają odczuwanie wrażeń seksualnych. Przedłużają efekt doznań płciowych. Znoszą  bóle głowy, bóle miesiączkowe, kolki.
Stosowane doustnie i na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w fitoterapii chorób autoimmunologicznych typu łuszczyca, reumatyzm, toczeń.
Od dawna wiadomo, że wrotycz zwiększa odporność organizmu na zakażenia za sprawą wielu laktonów i terpenów.

Wodny wyciąg z ziela przyśpiesza też wyleczenie z chorób zakaźnych, np. odry, grypy, przeziębienia, anginy, płonicy.
Wrotycz niszczy większość pierwotniaków, obleńców, płazińców, owadów i roztoczy pasożytniczych. Wyniki moich badań potwierdzają, że wyciągi z wrotyczu niszczą szybko i skutecznie nużeńca (demodex), świerzba, kleszcza, swędzika i in.  Od dawna ocet wrotyczowy jest stosowany do zwalczania wszawicy.

Wrotycz działa napotnie i przeciwgorączkowo.
Ocet wrotyczowy (Acetum Tanaceti):

Przygotowanie: Pół szklanki świeżego ziela (liści i kwiatów lub samych liści) zalać 250 ml octu 10%, odstawić w zamkniętym słoju na 7 dni, przefiltrować.
Stosowanie: Stosować do płukania, okładów, przemywania, pędzlowania w stanie rozcieńczonym (1 łyżka octu na 150-200 ml wody) lub nierozcieńczonym (pędzlowanie). Ponadto do płukania włosów. Przy wszawicy wcierać starannie ocet we włosy na 3 godziny, przykryć folią. Potem umyć szamponem i wypłukać w wodzie z dodatkiem octu lub nalewki wrotyczowej. Powtórzyć co 3 dni (3-4-krotnie).

Mikstura na nużycę (Mixtura antidemodex):

Przygotowanie: do 100 ml wody wlać 50 ml nalewki wrotyczowej, 50 ml octu wrotyczowego,  spirytus mrówczany – 20 ml, spirytus kamforowy – 20 ml, wymieszać.
Stosowanie: Skórę zakażoną roztoczami przemywać 3-4 razy dziennie.

 

Mikstura na oporny trądzik i łuszczycę:
Składniki:
Nafta wrotyczowa – 30 ml
Nalewka wrotyczowa – 20 ml
Maść propolisowa – 2 łyżki
Maść Tormentiol lub maść pięciornikowa – 2 łyżki
Maść ichtiolowa lub dziegciowa – 3 łyżki
Pasta cynkowa – 1 łyżka
Maść siarkowa lub emulsja Acne-Sulf – 2 łyżki
Olejek melisowy lub herbaciany – 2 ml

Przygotowanie: Składniki wymieszać.

Stosowanie: Chore miejsca smarować 2 razy dziennie. Można stosować do opatrunku.

Nafta wrotyczowa (Naphtha Tanaceti):

Przygotowanie: pół szklanki świeżego mielonego ziela wrotyczu zalać 200 ml czystej nafty; macerować w szczelnym słoju 7 dni; przefiltrować. Przecedzić.

Stosowanie: Wcierać w skórę owłosioną przy łuszczycy, wszawicy, nużycy, świerzbie. Nafta wrotyczowa usuwa zaskórniki. Działa przeciwzapalnie, odkażająco i przeciwtrądzikowo. Cofa ropne pryszcze. Nafta wrotyczowa zapobiega wypadaniu włosów, łojotokowi, zapaleniu mieszków włosowych. Włosom nadaje połysk i puszystość.

Mieszanka ziołowa żółciopędna, rozkurczowa, przeciwbólowa, wzmacniająca i przeciwdepresyjna:
Składniki:

Ziele wrotyczu – 1 część
Ziele glistnika jaskółczego ziela – 1 cz.
Ziele dziurawca – 1 część
Przygotowanie: Zioła wymieszać. 2 łyżki mieszanki zaparzać w 1 szklance wrzącej wody. Odstawić na 30 minut, przecedzić.
Stosowanie: Pić 2 razy dziennie po 1 szklance.

 

Na pasożyty
Z owoców sporządza się te same przetwory co z ziela. Zdaniem niektórych zielarzy owoce są skuteczne w zwalczaniu pasożytów (wyciągi lub sproszkowane).

Surowce można zażywać doustnie po sproszkowaniu – Pulves Tanaceti w dawce 3-5 g (owoce – 3-4 g) rano i wieczorem. Przed spożyciem dobrze jest wymieszać sproszkowany surowiec z miodem.

Przepisy opracowane przez dr Henryka Różańskiego