Przepis na domowy ocet jabłkowy

Przepis na domowy ocet jabłkowy

SKŁADNIKI

 • 1 1/2 kg skórek z jabłek (u mnie było to 3 kg jabłek papierówek z własnego ogrodu)
 • 1 1/4 litra wody
 • 5 łyżeczek ciemnego nieoczyszczonego cukru ( u mnie prawdziwego miodu)
 • 4 litrowy szklany słój (wyparzony we wrzątku i wytarty do sucha)
 • gaza do zamknięcia słoja
 • 1 gumka recepturka lub sznurek do obwiązania słoja

Skórki z obranego jabłka włożyć do półtoralitrowego (ewentualnie litrowego) zakręcanego słoika, następnie słoik zakręcić i wstawić do lodówki. Tak samo postępujemy z innymi jabłkami, aż uzbiera się tych obierek około ¾ słoika (licząc od dna do miejsca, w którym słoik zaczyna się zwężać). Wówczas słoik napełniamy posłodzoną wodą do miejsca przewężenia słoika, ponieważ większy poziom wody spowodowałby zmniejszenie powierzchni, a więc mniejszy dopływ tlenu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania bakterii octowych, które są bakteriami tlenowymi.

Do posłodzenia używa się jedną łyżkę stołową cukru na szklankę wody, ale ilość ta zależna jest od smaku jabłek – jabłka słodkie wymagają mniej cukru, natomiast jabłka kwaśne więcej. Prawidłowo posłodzony ocet powinien mieć przyjemny słodkawo-kwaśny smak, a prawidłowo wykonany także przyjemny zapach świeżych jabłek. Innymi słowy: ocet jabłkowy powinien być pachnący i smaczny.

Napełnionego wodą słoika nie zakręcamy, lecz przykrywamy gazą, na którą należy nałożyć gumkę lub obwiązać sznurkiem, by utrzymała się na słoiku. Następnie słoik odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce, a po czternastu dniach odcedzamy gotowy ocet jabłkowy, który należy przelać do butelki z ciemnego szkła.

Zalecenia techniczne: Typowym problemem w produkcji octu jabłkowego sposobem domowym jest pleśń, która wprawdzie nie wpływa na walory zdrowotne produktu, ale obniża jego walory zapachowe i smakowe. Przyczyna spleśnienia octu może tkwić w źle oczyszczonych skórkach jabłek, w których pozostały zarodniki pleśni, ale zdarza się to raczej rzadko. Najczęściej przyczyną spleśnienia octu jest pleśnienie obierek jabłek wystających ponad powierzchnię wody. Dlatego co dwa, trzy dni należy zdjąć gazę przykrywającą słoik i na chwilę zanurzyć wystające obierki, spłukując z nich pleśń.

Praktycznym rozwiązaniem jest wycięcie z plastikowej siatki (na przykład z sitka) krążka o średnicy nieco większej od średnicy słoika, która po włożeniu do słoika nie dopuści do wynurzenia się obierek jabłek. Zamiast plastikowej siatki można użyć patyczków, które powinny być nieco dłuższe od średnicy słoika, dzięki czemu będą w stanie utrzymać obierki jabłek w zanurzeniu.

Stosunkowo często na powierzchni octu pojawia się dwu-, trzymilimetrowy białawy kożuch. Jeśli nie ma on charakterystycznego zapachu pleśni, to jest to objaw prawidłowy, ponieważ ów kożuch tworzą bakterie octowe.

Ocet jabłkowy sam w sobie jest konserwantem, toteż jego przechowywanie nie wymaga warunków chłodniczych. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej, chroniąc przed światłem.

 

Ocet jabłkowy można stosować na co najmniej 51 schorzeń i dolegliwości, także u dzieci i osób starszych

a już na pewno jako „lek” pierwszej pomocy w tych dolegliwościach:

Ocet jabłkowy jest produktem pierwszej pomocy, który możemy wykorzystać do złagodzenia dolegliwości, które dopadają nas na co dzień.

Zewnętrzne stosowanie octu jabłkowego szybko złagodzi:
 • BÓL GARDŁA – bez względu na przyczynę. Ocet działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i hamuje rozwój bakterii i wirusów.
 •  REAKCJE ALERGICZNE i ukąszenia komarów – ukoi swędzenie
 • ZMIANY GRZYBICZNE – zabija grzyby, przyspiesza gojenie
 • TRĄDZIK – leczy przyczynę, a nie maskuje objawy
 • OWRZODZENIA i zmiany skórne – zabija bakterie, rozwijające się w zatkanych porach
 • ŻYLAKI – znacznie zmniejsza zmiany żylne
 • KURZAJKI – działa szybciej niż apteczne specyfiki
 • OPARZENIA SŁONECZNE – gdy przesadzisz z opalaniem, zapewni efekt chłodząco-kojący

To nie przesada! Ocet jabłkowy działa na te wszystkie dolegliwości.

Ocet jabłkowy, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wspomaga odchudzanie, redukuje gazy i wzdęcia oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Ocet jabłkowy możemy pić po rozcieńczeniu (łyżeczka na szklankę wody) lub używać go jako składnik sosu do sałatek (np. w połączeniu z oliwą z oliwek).