Piołun bylica – działanie i zastosowanie

Piołun – działanie i zastosowanie na różne dolegliwości

Przygotowane z piołunu nalewki i napary stosuje się m.in. przy niestrawności, niedokwaśności żołądka, przewlekłych nieżytach jelit oraz żołądka, zgadze, wzdęciach i braku apetytu. Napary można także podawać osobom w starszym wieku i po operacjach żołądka, przełyku oraz dwunastnicy.
Piołunowy napar to także sposób na pozbycie się robaków u dzieci (glist jelitowych i owsików) – aplikuje się go w postaci lewatywy. Napar można też wcierać w miejsca świerzbu oraz wszawicy.
Bylica piołun często określana jest też jako ziele kobiet. Dawniej nosiła nazwę „zioła panieńskiego” – jeśli chodzi o sferę kobiecych problemów, wykorzystywaną ją na trzy główne sposoby. Roślina reguluje skurcze macicy, więc często wykorzystywana była przy problemach z miesiączkowaniem. W pierwszych miesiącach ciąży piołun wywoływał bardzo silne skurcze macicy, co tak naprawdę było sposobem aborcji. Natomiast stosowany przy porodzie, znacznie ułatwiał ten ostatni etap ciąży.

 

Wino na piołunie, napary
Aby piołun mógł wykazać swoje zdrowotne, właściwości trzeba wiedzieć, jak go przygotować. Aby otrzymać napar z ziela piołunu, wystarczy zalać łyżeczkę ziela szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 30 minut. Potem należy go odstawić na 10 minut, aby naciągnął i odcedzić. Przez kilka dni należy pić pół lub całą łyżkę naparu na godzinę przed posiłkiem.

 

Do pobudzania apetytu można przygotować piołunowe wino – dziennie należy wypijać 1 łyżeczkę wina trzy razy dziennie (na pół godziny przed posiłkiem). Do jego sporządzenia potrzeba 3–5 łyżek rozdrobnionego ziela piołunu oraz pół szklanki 40% alkoholu. Ziele należy zalać alkoholem, a po 24 godzinach trzeba dodać 1 litr białego wina, odstawić i odsączyć następnego dnia.

 

Piołun – zachowaj ostrożność
Choć piołun można stosować na wiele dolegliwości, trzeba zachować ostrożność. Bylica piołun nie powinna być stosowana przez długi czas – może to wywołać wymioty i przekrwienie błony śluzowej żołądka. Nie wolno podawać jej kobietom w ciąży.

Piołun w rytuałach

Suszone ziele piołunu stosowane jest podczas wszelkiego rodzaju rytuałów ochronnych i oczyszczających oraz do wyznaczania magicznego kręgu (piołun ma podobne właściwości do szałwii). Nasi słowiańscy Przodkowie, jak mówią przekazy, chętnie korzystali z dobrodziejstw aromatycznego piołunu.

Okadzanie piołunem przeprowadzamy np. przygotowując się do wyjątkowej rozmowy, albo pracy nad czymś nowym i ważnym. Warto czasem okadzić chore i bolące miejsce, sprezentowany amulet, czy walizkę przed podróżą. Dobrze jest odymić pomieszczenie, które właśnie opuścili goście, przynoszący ze sobą swoje troski, niepokój, a nawet konflikt.

Piołun – to także zioło chroniące przed zmęczeniem, a włożona do buta – chroni przed znużeniem w czasie podróży. Jest też ochroną przed udarem słonecznym, dzikimi zwierzętami i wszelkim złem. Zbierana w wigilię Św. Jana – chroni przed chorobami i pechem, a wieńce z bylicy chronią przed opętaniem. Wieszana w domach, na strychach ochrania przed demonami i piorunami, a włożona pod próg domu – strzeże przed niepowołanymi gośćmi. Sok ze świeżo zebranych liści bylicy wcierany w magiczne lustra i kryształy jest pomocny w rozwijaniu zdolności wróżenia i wzmaga zdolność wieszczenia oraz odczytywania przyszłości. Bylica włożona do poduszki na której śpimy – zapewnia żywe sny. Bylica wypędza negatywne moce i złe energie.

Piołun najlepiej zadziała palony w poniedziałki, idealny dzień na rytuały zapewniające zgodę i harmonię;

W wigilię święta Świętego Jana – zbierano kwiat paproci i piołun. Świeże ziele piołunu suszy się wieszając nad drzwiami wejściowymi domu lub w przedpokoju jeśli mieszkamy w bloku. Listki zebranego piołunu rozsypujemy w każdym kącie domu. Suszony piołun można palić w tym czasie, tego wieczora z różnymi ważnymi dla nas intencjami.

Poprzez odymianie piołunem możemy rozpoczynać każdą modlitwę czy medytację.

Piołun pomaga pozbyć się robaków w organizmie, pomaga pozbyć się wszawicy, działa odkażająco, rozkurczowo, moczopędnie, żółciotwórczo ,pomaga zminimalizować bolesne miesiączkowanie.
Rozsypane liście piołunu pomagaj ą pozbyć się insektów w mieszkaniu.
Przy robaczycy stosuje się jednorazowo; 3 gr. sproszkowanego piołunu popić dużą ilością płynu.
Piołun zawsze powinno się suszyć w przedpokoju mieszkania,
w korytarzu, powieszony nad drzwiami wejściowymi. (chcąc go stosować w magii)

’Uwalniam te ściany, podłogę, sufit i powietrze od wszelakiego zła. Nieżyczliwe mi byty odsyłam wraz z dymem, tam gdzie ich miejsce. Amen.”

 

Nalewka „piołunówka”  – nalewka z piołunu bylicy.

Bylica piołun – roślina zwana także bielicą piołunem, absyntem, wermutem. Bylina o owłosionych, wzniesionych pędach, w górze gałęzistych. Filcowate liście z wierzchu zielone, a pod spodem białawe. Jasnożółte kwiaty, drobne i kuliste, zebrane w zwisające koszyczki. Kwitnie od lipca do września. Występuje na nieużytkach, zrębach i polanach leśnych. Zawiera związki gorzkie, olejek eteryczny, kwasy organiczne, witaminę C.

Składniki:

 • młode liście piołunu
 • spirytus
 • woda

Wykonanie:

Na wiosnę zebrać garść najmłodszych liści piołunu, napełnić nimi lekko zwykłą butelkę po winie, nie gniotąc zanadto liści. Zalać do pełna spirytusem, szczelnie zakorkować i potrzymać przez tydzień w cieple. Po tym czasie spirytus zlać do innej butelki i w miarę potrzeby zaprawić nim czystą wódkę, dolewając do niej tyleż wody, ile wlewamy spirytusu, aby wódka nie była zbyt mocna.

Działanie: Nalewka powstrzymuje biegunkę, wzmacnia żołądek, czyści krew, wypędza robaki.

Dawkowanie: Przy bólach żołądka wynikających z niestrawności wypić dwie łyżki stołowe nalewki kilka razy dziennie. Przy biegunce podawać co kilka godzin aż osiągnięcia skutku. W pozostałych przypadkach pić łyżkę stołową raz dziennie.

Nalewka piołunówka – nalewka z piołunu.

Składniki:

 • 3 gałązki piołunu
 • 5 kwiatów dziurawca
 • 1 liść geranium
 • 8 ziaren pieprzu
 • 10 rodzynek
 • 1 torebka herbaty expresowej
 • 1 łyżka miodu lub 2 łyżeczki cukru
 • 1 litr wódki

Wykonanie:

Trzy wysuszone gałązki piołunu włożyć do słoja. Dodać 5 kwiatów dziurawca wraz z listkami, jeden liść geranium, osiem ziaren pieprzu czarnego, dziesięć rodzynek, jedną torebkę herbaty expressowej, jedną łyżkę miodu lub dwie łyżeczki cukru i litr wódki. Słój zamknąć szczelnie, owinąć ściereczką zamoczoną we wrzątku i wstawić do garnka z gorącą wodą na około dwie godziny. Po wyjęciu słoja z wody otworzyć go i wyjąć torebkę herbaty. Słój zamknąć szczelnie i odstawić nalewkę na tydzień, po tym czasie nalewkę przefiltrować i postawić do sklarowania. Płyn znad osadu zlać do czystej butelki. Osad przefiltrować przez lejek wyłożony watą. Połączyć oba płyny. Nalewka jest gotowa i nie musi dojrzewać.

Działanie: Nalewka wzmacnia żołądek, czyści krew, likwiduje niestrawności.

Dawkowanie: Nalewkę pić dwa lub trzy razy dziennie po jednej łyżce stołowej.