Celiakia to nie tylko biegunka.

Celiakia to nie tylko biegunka.

Tradycyjne postrzeganie celiakii obraca się wokół biegunki:  nie ma biegunki, nie ma celiakii. Nieprawda.

Celiakia to coś więcej niż choroba trzewna objawiająca się biegunką. Może ona  wykraczać poza przewód  pokarmowy i manifestować się na wiele różnych sposobów.

Do stanów chorobowych wiązanych z celiakią – to znaczy przekazywaną immunologicznie nietolerancją glutenu  należą:

  • Opryszczkowate zapalenie skóry ( choroba Duhringa)

Ta  charakterystyczna wysypka należy do najpowszechniejszych objawów  celiakii albo                    przekazywanej immunologicznie nietolerancji glutenu. Jest to swędząca wypukła wysypka, objawiająca się zazwyczaj na łokciach, kolanach lub plecach. Objawy znikają po usunięciu glutenu.

  • Choroby wątroby. Wiązane z celiakią choroby wątroby mogą przybierać wiele form: od lekko nieprawidłowych wyników badań, poprzez przewlekłe zapalenie wątroby i pierwotną marskość  żółciową wątroby aż po raka przewodów żółciowych. Podobnie jak w innych postaciach przekazywanej immunologicznie nietolerancji glutenu objawy jelitowe, takie jak biegunka, często nie występują, pomimo iż wątroba jest częścią układu pokarmowego.
  • Choroby autoimmunologiczne. Dolegliwości   związane z atakami układu odpornościowego na różne narządy, nazywane chorobami autoimmunologicznymi, są częstsze u osób z celiakią. Celiacy są bardziej podatni na rozwój gośćca przewlekłego, zapalenie tarczycy Hashimoto, chorobę tkanki łącznej, toczeń, astmę, chorobę jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego – Crohna, a także inne choroby immunologiczne.
  • Cukrzyca insulinozależna.
  • Upośledzenie neurologiczne. Istnieje nawet przerażający stan chorobowy nazywany encefalopatią glutenową, objawiający się upośledzeniem mózgu, połączonym z bólami głowy, ataksją i demencją , a kończący się śmiercią.
  • Niedobory żywieniowe. Anemia z niedoboru żelaza jest niezwykle częsta u osób cierpiących na celiakię i dotyczy 69 % z nich. Częste są również niedobory witaminy B 12, kwasu foliowego, cynku i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K.

Więcej  informacji w książce„ Dieta bez pszenicy”William Davis